Rotary încurajează valoarea

Cristian Ruscior are 16 ani si din 2004 este elev al Universităţii de muzică din Viena, clasa prof. Marina Sorokova. A început studiul viorii la 6 ani la Liceul de Arta Ciprian Porumbescu din Suceava. Printre nenumăratele premii şi diplome:

- Premiul 1 la concursul George Enescu – mai 2006

- Premiul 1 la festivalul “Vacanţe Simfonice” la Moscova – noiembrie 2006

- Trofeul “Lira de aur” 2007

- Premiul 1 cu calificativul excelent la Insbruck şi Viena la concursul “Prima la Musica” (echivalentul olimpiadei de muzica din ţara noastră) – 2008

De când este elev al Universităţii de muzică din Viena, primeşte anual de la Rotary Suceava un cec de 500 Eur. Pentru anul şcolar 2008/2009 a primit un CEC de 1.000 Eur.

Dan Cuşnir
Rotary Club Suceava Bucovina
Presedinte in exercitiu 2008/2009

Suceveanul Laur Ştefan Hreniuc, bursier al Rotary Club

Local  - Oana ALPHONSO

Pianistul sucevean Laur Ştefan Hreniuc a devenit săptămîna trecută bursier al Rotary Club, o răsplată şi o recunoaştere a rezultatelor obţinute până acum de tânărul pianist, dar şi un ajutor şi o încurajare de a continua munca performantă la pian.

Laur Ştefan Hreniuc va beneficia anual de o bursă în valoare de 500 de euro, oferită de Rotary Club. Organizaţia Rotary Club a fost înfiinţată în anul 1905 la Chicago, în Statele Unite ale Americii. La ora actuală, Rotary Club este prezent în 154 de ţări ale lumii. Încă de la început, Rotary Club a avut ca obiectiv principal încurajarea şi promovarea idealului în ceea ce priveşte munca şi meseria, ideal la care aspiră orice profesiune onorabilă.

Laur Ştefan Hreniuc este elev în clasa a IX-a la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu”, şi până acum a concertat pe zeci de scene din ţară şi străinătate, alături de artişti mari ai lumii, precum soprana Mariana Nicolescu, şi a obţinut 60 de premii, dintre care 32 sunt premii întâi. Laur Ştefan Hreniuc a început să studieze pianul de la o vârstă fragedă, iar la cinci ani a susţinut primul său concert.

Articol preluat din Monitorul de Suceava - 4.03.2009