CLUBUL ROTARY SUCEAVA SI-A STABILIT PROIECTELE PENTRU URMATORUL AN

(articol preluat din Monitorul de Suceava)

Clubul Rotary Suceava şi-a stabilit proiectele pe care le va organiza în cel de-al zecelea an de activitate. Preşedintele în exerciţiu al clubului, Vasile Mocanu, a precizat că toate proiectele au fost discutate în cadrul primei ediţii a Forumului Regional Rotary 2241, care a avut loc în perioada 7 – 9 octombrie a.c., la Gura Humorului, la care au participat membri Rotary aparţinând cluburilor din Iaşi, Botoşani, Bistriţa-Năsăud, Târgu Mureş, Bucureşti şi Suceava.

„Marele plus al întâlnirii a fost prezentarea şi analiza unor proiecte de responsabilitate socială, proiecte de amploare, strategice şi cu impact relevant la nivel regional şi inter-regional. Faptul că organizatorul a fost Clubul Rotary din Suceava ne onorează, atât pe mine, cât şi pe colegii mei din club. De altfel, aş spune că a fost doar antrenamentul pentru următoarele proiecte pe care le vom derula în acest an. Pe parcursul a două zile de lucrări, colegii rotarieni prezenţi au identificat mai multe proiecte cu deficit de resurse, relevante pentru domeniile de interes Rotary. Aria de acţiune a Cluburilor Rotary se lărgeşte şi, de asemenea, în aceste proiecte, se vor regăsi angajamentele noastre pentru anul Rotary care a început deja”, a declarat Vasile Mocanu.

El a subliniat că „Salvaţi inima unui copil” este un proiect umanitar care se va desfăşura în colaborare cu Cluburile Rotary din Tel Aviv, având sprijinul Fundaţiei „Save a Child’s Heart” din Israel. Vasile Mocanu a explica că prin acest proiect Rotary va ajuta 15 copii cu malformaţii cardiace grave pentru a fi operaţi gratuit în Israel. Preşedintele Clubului Rotary Suceava a arătat că până în luna august 2011 au fost operaţi şapte copii, iar alţi patru aşteaptă să plece în următoarele şase luni.

„De asemenea, ne propunem să organizăm Tabăra de vară pentru copii din medii defavorizate. Tabăra va avea o tematică generală, se va adresa copiilor din mediul urban, câştigători ai olimpiadelor naţionale şi internaţionale, şi se va desfăşura în colaborare cu cluburile din Botoşani, Iaşi, Suceava şi Bistriţa, în două serii a câte 25-30 de elevi, care vor pleca în tabere la Sovata şi Târgu Mureş”, a mai declarat preşedintele Clubului Rotary Suceava.

Vasile Mocanu a amintit că un alt proiect este „Dinţi frumoşi, copii sănătoşi – Proiect de profilaxie orală pentru copii”, prin care, cu sprijinul voluntarilor medicali şi în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, vor fi identificaţi elevii sau clase de elevi care urmează a fi consultaţi gratuit de un medic stomatolog.

Rotary va organiza în Suceava un concert de operă în aer liber

Vasile Mocanu a mai spus că un alt proiect care a fost prezentat presupune constituirea Fondului Rotary pentru Sprijin Regional. El a explicat că din punctul de vedere al conceptului, acest proiect este o noutate în activitatea Rotary.

Preşedintele Clubului Rotary Suceava a spus că acest fond va fi strâns prin activităţi caritabile şi va susţine proiectele regionale de amploare ale cluburilor, în funcţie de priorităţi.

„Nu în ultimul rând, trebuie spus că ne vom orienta şi spre latura artistică şi ne propunem să organizam concerte de operă în aer liber sub denumirea <Turneul celor cinci oraşe>, care se va desfăşura în Bistriţa, Târgu Mureş, Botoşani, Suceava şi Iaşi. Astfel, considerăm că forumul de la Gura Humorului a fost o reuşită, prin faptul ca a reunit membri ai tuturor cluburilor din regiune, dar şi prin calitatea discuţiilor care susţin valorile şi orientarea Rotary”, a precizat Vasile Mocanu.

INTALNIRE DE NIVEL INALT A CLUBULUI ROTARY LA GURA HUMORULUI